Inkluzivni pokret

Dizajn za sve

Živa biblioteka

Inkluzivni pokret je održao Živu biblioteku 12. maja 2009. godine u prostorijama Centra za kulturu „Stari grad”. Održavanje ove Žive biblioteke podržala je Opština Stari grad.

Živa biblioteka – dijalog za rušenje predrasuda i stvaranje tolerantnijeg društva. Cilj ovog projekta je da se osnaže žrtve diskriminacije ili nasilja da govore o svojim iskustvima i da pokrenu lokalnu zajednicu da bude nenasilnija, inkluzivnija, tolerantnija. Ovim projektom pružena je šansa osnaženoj osobi sa hendikepom ili osobi koja se bavi pitanjem hendikepa i inkluzije da otvoreno pokazuje vrednosti za koje se zalaze i da pozove ostale u lokalnoj zajednici da joj se pridruže u povećanju svesti i stvaranju promene u društvu. Kako bi se predrasude smanjile, a tolerancija porasla.

  1. maja 2009. godine Inkluzivni Pokret je održao trening o predrasudama i Živoj biblioteci kao metodu u borbi za smanjenje predrasuda i njihovih negativnih posledica. Na ovom celodnevnom treningu učešće su uzele osobe koje će kasnije biti Žive knjige na ovom projektu, kao i volonteri bez kojih realizacija ovog projekta ne bi bila moguća. Za potrebe ovog projekta Inkluzivni Pokret je odabrao 10 volontera, mladih ljudi, studenata, osoba spremnih da podrže inkluziju marginalizovanih grupa u svakodnevni društveni život. Na ovom treningu u fokusu su bile teme stereotipa, predrasuda, hendikepa, marginalizovanih društvenih grupa, integraciji i inkluziji ovih grupa u svakodnevni društveni život, kao i metod Žive biblioteke, priprema Živih knjiga za njihovu dalju ulogu na projektu, priprema volontera za realizaciju volonterskih zadataka.
  1. maja 2009. godine Inkluzivni Pokret je u Centru za kulturu “Stari grad” održao Živu biblioteku. Ovom aktivnošću otvorili smo prostor za 5 ljudi da prenesu svoja iskustva gradjanima/kama opštine Stari grad, da govore o predrasudama sa kojima se sreću svakodnevno i da pozovu gradjane da budu tolerantniji i pruže podršku uključivanju marginalizovanih društvenih grupa u društvo. Na ovaj način pružena je podrška dvema osobama sa vizuelnim hendikepom, jednoj Romkinji i dvema osobama koje pružaju podršku osobama sa hendikepom i bave se inkluzijom.

Ovim projektom takodje je pružena prilika za 20 čitalaca da se upoznaju sa predrasudama i diskriminacijom, da povećaju svoju svest o potrebi za inkluzijom marginalizovanih društvenih grupa i da budu pozvani na toleranciju i nenasilje u svom svakodnevnom životu.